Naturalnie czysta woda tak, jak ją stworzyła natura.

Wypływa z chronionych źródeł podziemnych w okolicy Karlowych Warów.

Spełnia najsurowsze kryteria jakości i wymogi oznaczeń produktów dopuszczonych do spożycia przez niemowlęta.

Nie wymaga gotowania - jest doskonała do bezpośredniego spożycia zaraz po otwarciu butelki.

Malé děti jsou mnohem náchylnější k dehydrataci

Małe dzieci są o wiele bardziej
podatne na odwodnienie

Metabolizm dziecka w czasie wzrostu jest aktywniejszy niż u dorosłego człowieka, jego organizm przetwarza dużo większą ilość wody. Jednocześnie nerki nie działają jeszcze wystarczająco skutecznie, by organizm miał wytworzone rezerwy kompensacyjne. Dlatego też pierwsze oznaki odwodnienia u małego dziecka, mogą pojawić się już po kilku godzinach.

Dzienne spożycie wody przez dziecko

0‒3 miesiące 4‒12 miesięcy
1 kg 15 kg 4 kg
Spożycie dzienne wody przez dziecko
Zalecamy
0,52 l
wody dziennie

Zdrowa i czysta woda to podstawa życia. Świadomość jej jakości to dbanie o swoje zdrowie. Podaruj sobie to, co najlepsze z wodą źródlaną Aquila.

Woda dla niemowląt ‒ Pytania i odpowiedzi

 • Czy kupowanie wody dla niemowląt jest konieczne?

  Tak, ponieważ niemowlęta są bardzo wrażliwe i nie mają jeszcze rozwiniętego systemu odpornościowego. Substancje, zawarte w innej wodzie niż przeznaczona specjalnie dla niemowląt, mogłyby im zaszkodzić.

 • Jaki wpływ mogą mieć azotyny i azotany na niemowlęta?

  Azotany w ciele przekształcają się w toksyczne azotyny. Są one wiązane przez hemoglobinę, która nie przenosi tlenu i nie odżywia komórek. Najbardziej zagrożone są niemowlęta w wieku do 12 miesięcy. Mają one jeszcze w krwi hemoglobinę płodową, która łatwiej utlenia się z azotynami. W skrajnym przypadku mogłyby się udusić.

 • Czy przefiltrowana woda z kranu stanie się wodą dla niemowląt?

  Nie, ponieważ woda kranowa jest najczęściej oczyszczana za pomocą chloru. Nie zalecamy podawać dzieciom wody z kranu, nawet po użyciu filtra. Woda dla niemowląt to najbardziej jakościowa woda ze źródeł podziemnych. Ma najsurowsze limity dot. zawartości azotanów lub sodu i obowiązują ją surowe kryteria dot. przygotowania.

 • Czy do gotowania posiłków dla niemowląt trzeba też używać wody dla niemowląt?

  Tak, ponieważ przegotowanie wody z kranu nie usuwa wszystkich substancji, które mogłyby zaszkodzić niemowlęciu.

 • Jaka jest różnica między wodą dla niemowląt i wodą oznaczoną „Odpowiednia do przygotowania żywności dla niemowląt“?

  Woda dla niemowląt to najwyższej jakości woda z naturalnych źródeł. Nie jest uzdatniana chemicznie. Natomiast woda z oznaczeniem „odpowiednia do przygotowania żywności dla niemowląt” powinna być porównywalnej jakości z wodą dla niemowląt, jednak należy pamiętać o tym, że ta woda została już poddana procesowi uzdatniania.

 • Czy z butelek PET uwalniają się szkodliwe substancje?

  PET (poli(tereftalan etylenu)) to bezpieczny dla zdrowia materiał, przeznaczony do pakowania żywności i spełniający najnowsze wymogi stawiane tworzywom sztucznym, które zostały określone w Rozporządzeniu UE. Ustanawia ono obowiązek testowania. Każdy PET ma swój „akt urodzenia“ dokumentujący jego bezpieczeństwo i obojętność. Opakowania PET są całkowicie bezpieczne. Często przytaczany argument o uwalnianiu ftalanów z PET do wody w cieple to mit, ponieważ PET w ogóle nie zawiera ftalanów. Są one używane jako plastyfikatory w przypadku innych rodzajów tworzyw sztucznych. Materiał PET ze względu na swoją niską masę, prostą manipulację i 100% recyklowalność to idealny materiał opakowaniowy.

 • Nie wystarczy przegotować wodę z kranu?

  Nie, ponieważ usuniesz tylko dwutlenek węgla (CO2), chlor i niektóre bakterie. Samo przegotowanie nie zmieni jednak składu chemicznego – na przykład zawartości, które są bardzo niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci.

 • Czy w wodzie dla niemowląt mogą znajdować się substancje potencjalnie niebezpieczne dla niemowląt?

  Nie, nie mogą, ponieważ woda, która została zakwalifikowana jako woda dla niemowląt spełnia warunki dyrektywy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Ponadto jest to woda pochodząca z najczystszych naturalnych źródeł podziemnych i nie może być poddawana chemicznemu uzdatnianiu. Do uzdatniania stosowane jest tylko promieniowanie UV, niemające żadnego negatywnego wpływu na jakość i na organizm.

 • Do kiedy należy podawać wodę dla niemowląt?

  Co najmniej do pierwszego roku życia. Jeżeli nie jesteś pewny składu wody w miejscu zamieszkania, zalecamy podawać dziecku do picia jak najdłużej wodę dla niemowląt.

 • Czy kobiety w ciąży miałyby też pić wodę dla niemowląt?

  Tak, ponieważ woda z kranu z zawartością chloru i innych niebezpiecznych substancji nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży. Należy jednak uwzględnić inne potrzeby matek i niemowląt, np. zapotrzebowanie na minerały. Dlatego też kobiety w ciąży powinny uzupełniać ich poziom poprzez picie wód mineralnych, w szczególności o wysokiej zawartości magnezu.

 • Muszę przegotowywać także wodę dla niemowląt?

  Nie, nie musisz, ponieważ woda dla niemowląt to najwyższej jakości woda z naturalnych źródeł. Spełnia najsurowsze wymogi, dotyczące substancji rozpuszczalnych, jest rozlewana oraz pakowana w najsurowszych warunkach higienicznych do bezpiecznych dla zdrowia opakowań PET.

 • Czy filtry podnoszą jakość wody?

  Urządzenia filtracyjne i destylacyjne mogą wprawdzie uzdatniać smak wody (przede wszystkim nieprzyjemny smak chloru), nie usuną jednak z niej na przykład azotanów i bakterii. Przeciwnie, w nieodpowiednio utrzymywanych filtrach rozmnożą się one jeszcze bardziej.

  Picie wody destylowanej nie jest zdrowe! Woda ta dostarczy wprawdzie naszemu organizmowi płynów, jednak zdecydowanie nie życiodajnych minerałów, które są konieczne do funkcjonowania organizmu. Ta woda nie nadaje się do spożywania przez człowieka i w żadnym przypadku do przygotowania żywności dla niemowląt.

Jak pić podczas ciąży

Dbaj o regularne uzupełnianie płynów - pamiętaj, aby pić często, małymi porcjami.

Nigdy nie zwlekaj z systematycznym nawadnianiem, pragnienie jest pierwszą oznaką odwodnienia.

Wypij w ciągu dnia 2–3 litry wysokiej jakości wody źródlanej lub wody dla niemowląt.

Aquila Víte, že...

Woda dla niemowląt to absolutnie najwyższej jakości woda ze źródeł podziemnych, która musi spełniać najsurowsze wymogi. Woda podlega surowym regułom dot. uzdatniania przed rozlewaniem. Woda dla niemowląt nie może być filtrowana lub w jakikolwiek sposób uzdatniana, jedynym dozwolonym uzdatnieniem jest zastosowanie promieniowania UV, jest to ekologiczna i niechemiczna dezynfekcja, która nie ma wpływu na jakość wody i nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm ludzki.

Więcej szczegółów

Obwieszczenie 275/2004 Dz.U. Rep. Czeskiej definiujące wodę dla niemowląt: „Butelkowana woda dla niemowląt ‒ wysokiej jakości woda z chronionego źródła podziemnego, która nie może być w żaden sposób uzdatniana, za wyjątkiem promieniowania UV. Ta woda jest odpowiednia do przygotowania żywności dla niemowląt i do ciągłego bezpośredniego spożywania przez wszystkie grupy ludności”.

Woda dla niemowląt nie jest regulowana przepisami UE. Dlatego kryteria, limity i wymogi dot. oznaczania są specyficzne w różnych krajach. Limity obowiązujące w Republice Czeskiej należą do najsurowszych w UE.

Zostań naszym fanem na Facebooku

Skorzystaj z porad i wskazówek na temat właściwego nawadniania organizmu.

Sprawdź swoje szczęście w konkursach.

Nie przegap nowości ze świata wody.

Odwiedź nas na Facebooku.